Officers

Slider

EXECUTIVE COUNCIL

President: CARLOS VICTOR GRADOS LAU

Army Colonel, graduated from the Military School of Chorrillos and Postgraduated from the School of the Center for Higher National Studies of Peru, was secretary of the board of directors and also academic director of the Academy of Teaching and Higher Masonic Studies of the Grand Lodge of Peru. He is the current Grand Master of the Grand Lodge of Peru and President of the Inter-American Masonic Confederation – CMI.


Executive Secretary: GERALDO DE SOUZA MACEDO

Born on March 8, 1965, he is an administrator and businessman. He was initiated on May 11, 1993 at the “Filhos de Salomão” Lodge #01 of the Grand Lodge of the State of Mato Grosso (Brazil), became its Worshipful Master on July 2, 2004. He was invested in 33rd degree of the Ancient and Accepted Scottish Rite on October 6, 2007. He was Grand Master of his Grand Lodge from 2014 to 2021; served as Vice-President of Zone 5 of the CMI; and as a member of the Executive Council of the World Conference of Regular Grand Lodges.


Vice-president Zone 1: WILLIAM SARDONE (New York – USA)
Vice-president Zone 2: OSIRIS BLANCO DOMINGEZ (Republica Dominicana)
Vice-president Zone 3: PHILLIPE QUESADA JASSOUD (Costa Rica)
Vice-president Zone 4: JOSE GERGÓRIO SARDELLI BRAVO (Venezuela)
Vice-president Zone 5: CRISTIAN FLORES MALDONADO (GOSC – Brasil)
Vice-president Zone 6: ARMINDO AZEVEDO (Portugal)

COMMITTEE OF INFORMATION AND RECOGNITION

President: CASSIANO TEIXEIRA DE MORAIS (GLMDF – Brasil)
Secretary: JIMMY ARAMAYO CRESPO (Bolivia)
Rapporteur: HERNANDO OSORIO RICO (Cartagena – Colômbia)
Substitute 1: JORDÃO ABREU DA SILVA JÚNIOR (GLMEMS – Brasil)
Substitute 2: MIGUEL CANALES DÍAZ (Panamá)

COMMITTEE OF CONCILIATION AND/OR MEDIATION

President: JORGE VALLEJOS (Argentina)
Vice-president: TOMAS ALVARÉS MANRIQUE (Peru)
Secretary: RONALDO FERNANDES (GLESP-Brasil)
Rapporteur: EDUARDO RÉTIZ LICONA (Valle de México)

GENERAL BOARD

Director: RUBENS RICARDO FRANZ (GOSC-Brasil)
Administrative Coordinator: JORGE LEANDRO LOBE (GOSC-Brasil)
Coordinator: JORGE CRISTALDO (Paraguay)

BOARD OF SOCIAL ARTICULATION

Director: JULIO MEIRINHOS (Portugal)
Deputy Director: MARIO ALBERTO LATIFF GÓMEZ (Oriental de Colômbia)
Deputy Director: JOÃO EDUARDO NOAL BERBIGIER (GLSC-Brasil)
Deputy Director: Francisco Javier Roldan (GLE – Ecuador)
Deputy Director: OSCAR FIGUEIREDO MARTINEZ (Uruguay)

BOARD OF EDUCATION AND MASONIC CULTURE

Director: ALBARO YEPES MARTINES (Bucaramanga)
Deputy Director: GALO MONCADA MAU (Peru)
Deputy Director: JULIO ALDANA (Guatemala)
Deputy Director: EDGAR JARRIN (Equinoccial del Ecuador)
Deputy Director: MARCO VIDAL SUBIABRE (Chile)

BOARD OF INSTITUTIONAL RELATIONS

Director: JOSE CRESPO BONADONA (Bolivia)
Deputy Director: JOSE DOMINGO FUENTES (Guatemala)

BOARD OF COMMUNICATIONS AND TECHNOLOGY

Director: CASSIANO TEIXEIRA DE MORAIS (GLMDF-Brasil)
Deputy Director: NÉSTOR LUIS HERNÁNDEZ (Argentina)
Deputy Director: LUCAS FRANCISCO GALDEANO (GOB – Brasil)
Deputy Director: FRANCISCO HENRIQUE INCERPI MONTBRUN (Guatemala)

BOARD OF SUPPORT FOR PARAMASONICS AND FAMILY

Director: EFRÉN MOLINA RAMOS (Costa Rica)
Deputy Director: PAULO HENRIQUE DE ATAIDE PEREIRA (GLEPA – Brasil)

BOARD OF INTEGRATION AND HOSPITALITY

Director: JIMMY ARAMAYO CRESPO (Bolivia)
Deputy Director: LUIS ALFONSO FAJARDO SANCHEZ (Botota-Colombia)
Deputy Director: JOSÉ MANUEL SILIPO (Peru)

BOARD OF EXPENDITURE AND FINANCE

Director: ALDINO BRASIL DE SOUZA (GLOMARON – Brasil)
Treasurer: ENRIQUE LÓPEZ (Bolivia)

Director: RAÚL A. PINTOS GRASSI (Paraguay)
Deputy Director: CARLO ROGNONI (Panamá)
Deputy Director: JUAN RAMIRO DÍAZ PELAYO (Baja California-Mexico)

BOARD OF THE HISTORICAL DOCUMENTATION CENTER

Director: ANTONIO ORDONEZ URBINA (Chile)